Zakopane bez tłumów – kiedy warto przyjechać w Tatry

Zakopane bez tłumów – kiedy warto przyjechać w Tatry

17 września 2021

Tatry i Zakopane mają wielu miłośników, którzy zachwyceni tutejszymi krajobrazami, czystym powietrzem i góralskim folklorem odwiedzają Podhale w każdym możliwym czasie wolnym. Turystów w najwyższych polskich górach nie brakuje przez cały rok. Odpowiedź na pytanie, kiedy więc jechać w Tatry, by było już po sezonie i czy Zakopane bez tłumów w ogóle się zdarza, znajdziecie w tym artykule.

Najwięcej ludzi w Tatry przyjeżdża w okresie wakacji letnich oraz ferii zimowych. Oczywiście związane jest to z czasem wolnym w szkołach, a zarówno latem jak i zimą atrakcji w górach nie brakuje. Dobra pogoda w lipcu i sierpniu powoduje, że wiele rodzin spędza swoje urlopy na wędrówkach po Tatrach, poruszając się po najbardziej popularnych trasach. Warunki do zdobywania szczytów są wtedy najlepsze – to właśnie latem najłatwiej pokonuje się nawet najbardziej wymagające szlaki. Dzień jest długi, temperatura sprzyjająca, a widoki i wszechobecna zieleń rekompensują wszelkie trudy. We wrześniu z kolei na górskich trasach w większej liczbie pojawiają się studenci, których rok akademicki zaczyna się dopiero w październiku.

Ale nawet w okresie wakacji można znaleźć mniej uczęszczane trasy i odpocząć w ciszy i spokoju delektując się górami bez tłumów. Goszcząc w Aries Hotel  & SPA Zakopane warto w kwestii wyboru najlepszych szlaków na górskie wędrówki w danym czasie poradzić się concierge – specjalisty do zadań specjalnych. Concierge zorganizuje dla nas odkrywanie Zakopanego bez tłumów, niezależnie od tego, w jakim terminie odwiedzimy stolicę Tatr.

Drugim szczytowym okresem, kiedy Zakopane odwiedza mnóstwo gości jest czas ferii zimowych, który w Polsce trwa od połowy stycznia do końca lutego. Wtedy to na stokach narciarskich nie brakuje uczących się jeździć na nartach dzieci i młodzieży. Również w karczmach roi się od łaknących regionalnej kuchni i góralskiego klimatu wielbicieli sportów zimowych.

Wielu turystów przybywa w góry także w okresie świąt i tzw. długich weekendów, czyli wtedy kiedy większość z nas ma wolne od pracy. Wielkanoc, Majówka, Boże Narodzenie, Sylwester – to okazje, które ściągają do Zakopanego gości z różnych zakątków Polski i nie tylko. Rezerwacje na te terminy trzeba robić z dużym wyprzedzeniem.

Kiedy więc zastać Zakopane po sezonie? Najlepiej wybrać kwiecień, pierwszą połowę czerwca bądź październik. W tych okresach turystów w Tatrach jest najmniej. Z jednej strony są to miesiące przejściowe między latem a zimą, a z drugiej czas lekcji w szkole i zajęć na studiach. Wtedy można zaplanować przemierzanie nawet najbardziej popularnych szlaków i wybrać się bez tłumów nad Morskie Oko czy do Doliny Pięciu Stawów Polskich, zdobyć Giewont lub Kasprowy Wierch.

Kwiecień jest bardzo ciekawym miesiącem w górach – w zależności od roku trochę zimowym, trochę wiosennym. Zazwyczaj w kwietniu rozkwitają krokusy, które tak pięknie ścielą górskie stoki. Pierwsza połowa czerwca jest już typowo letnim okresem, jednak mniej popularnym ze względu na to, że za chwilę - w drugiej połowie czerwca – zaczynają się wakacje, w czasie których większość z nas planuje dłuższe urlopy. Niezwykle malowniczym miesiącem w Tatrach jest październik – roślinność nabiera wtedy miękkich barw, robi się kolorowo i przytulnie. Wtedy też pojawiają się mgły, które romantycznie zasnuwają doliny.

Tatry i Zakopane są piękne o każdej porze roku. I o każdej porze roku wyglądają inaczej. Wiosną zachwycają budzącą się do życia przyrodą i łąkami krokusów. Latem natura osiąga pełnię i daje nam wszystko to, co ma najlepszego. Jesienią góry wyciszają oraz pozwalają  oderwać się od tego co na dole – dosłownie i w przenośni – mgły pokrywają doliny, a przyroda nabiera wielu barw. Zimą Tatry zachwycają surowością ukrytą pod śnieżnym płaszczem. Niezależnie jednak od pory roku góry to niezwykła siła i moc. Obcowanie z tą energią jest wyjątkowym przeżyciem, po które w Tatry od dziesiątek lat przyjeżdża wielu tęskniących za niepowtarzalnymi doświadczeniami i emocjami gości.

mobile nav bg
Zobacz na mapie
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij